Szívbetegek esetében, az influenza elleni védőoltás csökkentheti az influenza szövődményeinek előfordulását.
A szívbetegek számára az influenza szezon veszélyes időszak lehet. Szívbetegség esetén, az influenzából eredő szövődményeknek magasabb a kockázata. Szerencsére az influenza elleni védőoltások csökkenthetik az influenza szövődményeinek kialakulását.
Bár az orvosok az idősebbek és a magas-kockázatú csoportok védőoltását régóta javasolják, napjainkban a szívbetegek influenza elleni védőoltásának fontosságát is hangsúlyozzák.
Miért fontos a szívbetegek számára az influenza elleni védőoltás?
Szívbetegség esetén magasabb az influenzaszövődmény kockázata. Ilyen szövődmény lehet a tüdőgyulladás, légzési nehézségek, szívroham, vagy az elhalálozás. Az influenza negatív hatással lehet a szívelégtelenség, cukorbetegség vagy asztma megelőző tüneteire.
Amennyiben az influenza elleni oltás ellenére bekövetkezik az influenzafertőzés, akkor az influenza egy kevésbé súlyos esetéről van szó. Szívbetegeknél, a kutatások szerint ilyenkor alacsonyabb lehet a szívroham vagy más kardiovaszkuláris esemény, vagy kardiovaszkuláris esemény következtében történő elhalálozás veszélye is. Mindazonáltal, több kutatást kell még elvégezni ennek a pozitív hatásnak az egyértelmű bizonyítására.
Szívbeteg személy gondozását végzők esetében is javasolt az influenza elleni védőoltás. A saját védőoltásunk csökkenti a körülöttünk lévők kockázatát is.
Szívbetegség esetén biztonságos az influenza elleni védőoltás?
A legtöbb esetben szívbetegnél is biztonságosnak tekinthető az influenza elleni védőoltás.
A védőoltást általában vékony tűvel a felkarba adják. Néhány esetben az oltás gyorsan múló hőemelkedést, vagy izomfájdalmat okozhat a karban a szúrás helyén.
Konzultálni kell az orvossal az oltást illetően amennyiben:
- Tojásallergiánk van
- A múltban az influenza vakcina súlyos allergiás tüneteket váltott ki
- A kórtörténetünkben influenza védőoltás után Guillain-Barre szindróma fordult elő
- Lázas betegség áll fenn az oltás tervezett időpontjában