A sportolókat az extrém hőségben végzett élénk testmozgás során különösen fenyegeti a hőártalom. Ami akár hűvös időjárás esetén is előfordulhat több mint 45 percig tartó extrém magas intenzitású testmozgás során.
Meleg, párás időjárási viszonyok között a hőártalom kockázata még nagyobb, ilyenkor a szervezet nem tud elegendő izzadságot termelni a megfelelő hűtés érdekében, és a magas páratartalom megakadályozhatja a verejték megfelelő elpárolgását.
A kezeletlen hőártalom akár életveszélyes állapothoz, hőgutához vezethet. Ezért túl meleg időjárási körülmények között végzett rendszeres testmozgáskor különösen fontos az óvintézkedések betartása.
A sport okozta hőártalmak legnagyobb gyakorisággal a 10 km-es és hosszabb futamokon fordulnak elő. Az intenzív futás és edzési ütem esetén jóval nagyobb a hőártalom kockázata. A sportolók, akik a kimerültségig hajtják magukat és akik figyelmen kívül hagyják a hőártalom tüneteit, súlyos veszélyeknek teszik ki magukat.
Futás során nem szabad túllépni a személyes korlátokat! Túlterheltség, rosszullét esetén tanácsos lassítani vagy leállni. Sportolás során „hallgassunk a testünkre”. Ha az alábbi tünetek bármelyikét tapasztaljuk, azonnal abba kell hagyni az adott sporttevékenységet.
A hőártalom tünetei lehetnek:
• szédülés, kábultság
• hányinger
• fáradtság
• az izzadás megszűnése
• a készségek és koordináció nyilvánvaló elvesztése (ügyetlenség, vagy bizonytalanság)
• zavartság
• agresszív vagy irracionális viselkedés
• megváltozott tudat
• ájulás
• hamuszürke arcszín
A hőártalom kockázatát növelő tényezők
- intenzív edzés,
- az edzettség hiánya (a verseny intenzitására és időtartamára való elégtelen felkészítés miatt),
- hőártalom, vagy hőintolerancia korábbi előfordulása,
- 65 év feletti életkor,
- magas léghőmérséklet és magas páratartalom,
- gyenge légmozgás,
- hosszú ideig forró időjárási körülmények között való tartózkodás
- nehéz ruházat és védőfelszerelés,
- az akklimatizáció hiánya (a meleg és nedves körülmények közötti edzés hiánya a versenyt megelőző időszakban)
- dehidratáció (nem kielégítő vízfelvétel a futam előtt és a 60 percnél hosszabb időtartam alatt) betegség és egészségügyi állapot (fennálló, vagy a közelmúltban lezajlott fertőző betegség, krónikus egészségügyi probléma)
A hőártalom kockázata minimalizálható a megfelelő erőnlét és akklimatizáció megszerzésével.
A magas hőmérsékleti körülmények között végzett rendszeres edzésekkel és az ebből eredő akklimatizációnak köszönhető kiváló fizikai alkalmasság jelentősen növeli a hőtoleranciát. A sporttevékenységhez szükséges akklimatizáció legalább 5 napos edzést igényel meleg és/vagy nedves körülmények között, mérsékelt intenzitásból és időtartamból haladva. Nyáron az akklimatizáció természetesen is fejlődik az időjárás melegebbé és nedvesebbé válásával párhuzamosan. Az edzés intenzitásának az aktuális erőnléthez és időjáráshoz kell igazodnia.
Ne végezzünk gyakorlatokat, ha nemrégiben lázas állapot, fertőzés, hasmenés, vagy hányás fordult elő. 65 év feletti személy számára különösen megterhelő lehet a meleg hőmérsékleten történő edzés. Asztma, cukor- illetve szívbetegség, epilepszia, túlsúly betegségben szenvedők fokozott kockázatnak vannak kitéve. Lehetőleg a reggeli vagy esti órákban sportoljunk, a déli hőségben kerüljük a fizikai megerőltetést.
A sporttevékenységet, közepes vagy nagy intenzitású edzést úgy kell időzíteni, hogy elkerüljük a napi legmelegebb időszakot. Az edzéshez megfelelő ruházatot kell választani. A sportoláshoz viselt ruha jó, ha világos, szellős, amely lehetővé teszi a verejték elpárolgását a testfelszínről, de biztosítja a megfelelő fényvédelmet is a test számára. A felmelegedés időtartama és intenzitása (testhőmérséklet) csökkenthető a bemelegítésre szánt idő minimalizálásával. Ha magas hőmérséklet mellett erőteljes fizikai gyakorlatokat végzünk, jelentős mennyiségű vizet veszítünk az izzadással. Fárasztó edzés közben a sportolók gyakran verejtékveszteségüknek csak egy részét pótolják, de a mérsékelt dehidratációs szint még jól tolerálható.
A dehidratáció minimalizálása érdekében az edzés előtt 2 órával igyunk körülbelül két pohár vizet. A 60 perces vagy annál hosszabb edzésidő alatt óránként 2-3 pohár (500-750 ml) hideg víz, vagy sportital a legtöbb esetben elegendő. A több órán át tartó eseményeknél a verejtékveszteséget meghaladó vízfelvétel az alacsony vér-nátrium szint (hyponatraemia) káros állapotához vezethet.